Се вее на приватен авион станува многу поевтини

Се вее на приватен авион станува многу поевтини

Се вее на приватен авион трпи промени. Сега неколку стартап им овозможи на патниците да се резервира едно седиште во авионот за САД.

По жалбата на приватен авионски тешко може да се оцени: Пацифик терминали, нема долго да чека, брза проверка-во одредено време на поаѓање на летот. Традиционално, како привилегии се скапи. Мора да имате на вашиот сопствен авион со брокер или инвестираат во заедничкиот престој.

Со доаѓањето на час-базирани плати програми на летот на авионот, цените се намали малку во последните години, иако исплата од $ 5,000 еден час (или повеќе) за приватен авион се уште е присутна. Но, во моментов, некои компании им овозможи на патниците да се резервира едно седиште и не целиот авион. Тоа го прави можно летови се достапни за луѓе кои не се сметаат себеси за magnates и филмски ѕвезди.

Повеќето иновативни на овие компании се оние кои што укажуваат на тоа дека може да се користи на клубот членство во одреден регион. Моделот е релативно едноставна: на рамна стапка на месечна исплата обезбедува пристап до една флота на авиони plying помеѓу група на градови во одредено време на поаѓање. Ќе добиете гаранција за одреден број на летови. Иако овие клубови се фокусираат примарно на честите бизнис патници plying пат мрежа на висока побарувачка, тие почнуваат да шират својата жалба, додавајќи места, и повремено понуда гостин поминува и прекин членство за семејствата.

Калифорнија е Сурфање на Воздухот 2013 понуди модел со дневни Чартер летовите помеѓу Силиконската долина и Лос Анџелес. Оваа есен, тие ќе им понуди 90 дневни летови помеѓу 11 дестинации (вклучувајќи Лас Вегас, палм спрингс и Sonoma Каунти). Летови врши од страна на осум локални флота на turboprop авиони Pilatus PC-12. Членство започнува од $ 1750 месечно, што дава неограничен пристап на компанијата мрежа.

Најамбициозните на клубови ClipperJet, која е фокусирана на големи пазари: transcontinental и меѓународни летови. Тоа го користи членството модел ($ 9700 месечно) за летови помеѓу Њујорк и Лос Анџелес на Gulfstream IV луксуз. Ако се оди добро, компанијата наскоро ќе се прошири мрежата на повеќе од шест градови, вклучувајќи ги Њујорк до Сан Хозе и од Лос Анџелес до Чикаго. ClipperJet извршниот ДИРЕКТОР на Џејмс Occhipinti, кој работел во комерцијална авијација, гледа потенцијал за скалирање каде постои побарувачка за премиум седишта, вклучувајќи летови помеѓу Њујорк и Лондон или Лос Анџелес и Токио.

BlackJet има малку поинаков ги преземе за членство. Компанијата има создадено единствена платформа која ви овозможува да најдете на патници на Чартер компании се отворени места за летови помеѓу одредени градови. Тоа ќе ве чини многу поевтино отколку ангажирање на целиот авион. Со BlackJet, место помеѓу Њујорк и Јужна Флорида често оди за $ 2600; помеѓу Лос Анџелес и Сан Франциско, тоа чини околу $ 1600.

ОБАМА правила се направи тоа тешко да се продаде индивидуални седишта на Чартер летовите. Во моментов, услугите успеа да се избегне било регулаторни проблеми во нивниот план за развој на мрежа на патишта.

[Вкупно гласови: 2 Просек: 5/5]
Privatejet
zakazsamoleta@gmail.com